Filmy i zdjęcia 360 – gdzie się przydają?

Filmy zawsze były robione tak, by widz jak najbardziej wczuł się w historię. Zdjęcia były wykonywane z punktu widzenia bohatera, całość była przedstawiana bardzo sugestywnie, z czasem pojawiły się zaawansowane efekty specjalne, które dawały realne złudzenie, że smoki czy potwory istnieją naprawdę.

Filmy 360 to nowa technologia

filmy 360Obecnie pojawiły się jeszcze nowocześniejsze i bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania. Jest to tak zwana VR czyli virtual reality. Dzięki specjalnym okularom możemy oglądać filmy czy grać w gry wideo czując, jakbyśmy byli w samym środku akcji. Wszystko jest bardzo realistyczne, wyraziste, prawdziwe. Filmy 360 które są tworzone tą metodą to nowość na rynku. Jeszcze niewiele firm potrafi je wykonywać i chce w nie inwestować. Ich wykonanie jest pracochłonne, obraz jest kręcony wieloma kamerami czy specjalnym urządzeniem sferycznym, a całość jest wykonana w technice 3d. Takie filmy są traktowane jako interesująca nowość, jeszcze nie jest to coś, co weszło do powszechnej produkcji. Pojawiają się jednak coraz tańsze okulary VR umożliwiające oglądanie takich filmów, w niektórych miastach można znaleźć także salony gier, umożliwiające granie w wirtualnej rzeczywistości. Filmy 360 to przede wszystkim domena producentów wysokobudżetowych filmów oraz gier wideo. Czasem są wykorzystywane także przez firmy technologiczne, które takim filmem chcą pokazać swoje najnowsze rozwiązania czy plany, takie jak podróże w kosmos.

filmy 360Filmy 360 mogą też mieć walory edukacyjne. Dzięki nim możemy zobaczyć miejsca i rzeczy dla nas niedostępne (np. ze względu na odległość geograficzną), a poczujemy się jakbyśmy tam byli naprawdę. Będziemy mijać eksponaty muzealne czy chodzić po zabytkowych uliczkach. To z pewnością niesamowite i jedyne w swoim rodzaju doświadczenie. Poza filmami sferycznymi można znaleźć także takie zdjęcia. Wykonywane są one przez specjalne urządzenie, które posiada kamerę poruszającą się po okręgu. Przedmiot fotografowany znajduje się w jego środku. Aparat ,,przechwytuje” obraz i zamienia go tak, że będzie można zobaczyć go w komputerze. Takim przedmiotem będzie można obracać w każdą stronę, co umożliwia jego dokładne zobaczenie z każdej strony. To szczególnie dobra opcja dla firm sprzedających specjalistyczne narzędzia, ubrania, czy przedmioty z duża ilością małych elementów, które powinniśmy zobaczyć przed zakupem.

To także nowa technologia, więc w sklepach internetowych nadal można zobaczyć raczej zdjęcia wykonywane z przodu, z tyłu i z boku produktów, niż zdjęcia jakie można obracać. To droga technika i dlatego jest jeszcze mało popularna.