Jak powstają wydruki w drukarce laserowej?

Drukarka laserowa to urządzenie składające się z trzech głównych zespołów:

  • podającego papier,
  • elektroniki przetwarzającej dane z komputera na odpowiednie ustawienia drukowania,
  • zaczerniającego papier.

W pracy drukarki zasadnicze znaczenie ma jakość papieru (który powinien być przeznaczony do urządzeń laserowych) oraz zastosowane tonery do drukarek – te powinny być dopasowane do konkretnego modelu, ponieważ toner „uniwersalny” nigdy nie da tak dobrego efektu.

Toner ze zbiornika przejmowany jest przez wałek magnetyczny, który nadaje mu odpowiedni ładunek elektrostatyczny. Ilość podawanego tonera zależy od pracy listwy podającej. Wałek wchodzi w kontakt z bębnem światłoczułym, na który toner do drukarkiprzeniesiony zostaje toner – tylko w miejsca wskazane przez laser. Po obrocie bęben styka się z kartką papieru, na którą przenosi się toner, a jego resztki zostają usunięte dzięki listwie czyszczącej.

Po przeniesieniu na kartkę obraz nie jest trwały i mógłby z niej spaść. Utrwalenie następuje w sposób termiczny, gdy kartka przechodzi między wałkiem grzewczym a wałkiem dociskowym, co pozwala „wprasować” w nią toner. Utrwalanie termiczne wyjaśnia, dlatego świeżo zadrukowana kartka jest jeszcze ciepła.